2013. május 11., szombat

Harmadik nap

A harmadik nap mindig a legnehezebb. Ilyenkor hirtelen fáradtság tör az emberre, közben, ha az időjárási térképre nézünk, hatalmas front előtti állapot van Kecskemét környékén, miközben a Dunántúlon zuhog, délre vihar van, itt forró levegő nyomaszt, de ezen túllépünk. Nagyon sok a program - de jó - közben interjúk és rohanás egyik helyszínről a másikra...  szóval, ennyit a magánszféráról. 
ja még azt, hogy az első napnál írtam, hogy az egyetemisták nevetés bulit csináltak... azt üzenik, hogy nem ők voltak, nem tudjuk kik indították, ők csak aztán tényleg rákacsolódtak, de ők elkötelezett bábosok - ezt tudom és örülök - na szóval ennyit a blog írás viszontagságairól.
A jövőből: később beszélgettünk három elsőéves bábszakos hallgatóval


 folytatom:
HARMADIK NAP
hétvége lévén a főtér megtelt lacikonyhásokkal, bábosokkal, árusokkal

Reggel Tasnádi István író, zsűritag mondta el eddigi benyomásait. http://youtu.be/lxSeTMUa3P4 Csak egy momentumot emelek ki, a többit majd az összefoglaló videóban. Nagyon élvezi a sokszínűséget. Felhozta példának A szomorú királykisasszonyt, hogy milyen egyszerű eszközökkel is lehet jó mesét csinálni, Ez egy képmutogató játék, van egy zenész, egy színész és a nagy képeskönyv, az  oldalain kedvesen és egyszerűen animált grafikák jelennek meg... a gyerekek élvezik, régi, hagyományos műfajú, ízléses és hatásos.
A szomorú királykisasszony . Bábakalács produkció. Tóth Anita mesél
Tasnádi István író, zsűritag mond róla dícsérő szavakat
http://youtu.be/lxSeTMUa3P4
1:55

Az első bemutató a BOLDOG KÉPEK a debreceni Vojtina előadása. Némi technikai malőrrel kezdődött a háttérvetítésre  épített színpadi játék. A projektor nem vetített, pedig kipróbálták. hamar kiderült, hogy csak a konnektorból húzta ki valaki a dugót. Vicces.
Az előadás ötletét Boldog falu régi fotográfiáiból készített Néprajzi Múzeumban megrendezett kiállítás adta, aminek katalógusát évek óta őrizte Bartal Kiss Rita, ráadásul régi alkotótársa az animációs filmek rendezőjeként, grafikusaként ismert Horváth Mari is rajongott ezekért a képekért. Kettejük képekre épülő világát látjuk az előadásban.  Nagyon szép látvány, szép mozgások, olyan, amit nem lehet elmesélni, látni kell. Harmónia és kellem. A rohanó hangos, verbális világban mindenkinek jól esik egy órányi nyugalom. 
a videófelvételen jelenetek és Bartal Kiss Ritával és Horváth Marival készült riport látható

SZAMÁR  A TORONY TETEJÉN következett, a Stúdió K előadása, Chagall képeire írta Zalán Tibor, rendezte Fodor Tamás és a tervező ezúttal is Németh Ilona. Ilonáról tudjuk, hogy elkötelezett híve annak, hogy a gyerekekkel meg kell ismertetni a képzőművészeti alkotásokat, és előadásaiban is gyakran veszi  festészeti irányzatok, vagy jelentős alkotók műveit alapul. Én elfogult vagyok a Fodor Tamás - Németh Ilona művekkel, magyarul a rajongójuk vagyok, vitába is keveredtem, mert mások nem így vannak, /szívük joga/ azt mondják, hogy megrekedt és mindig ugyanolyan. Lehet! De mindig ugyanolyan JÓ!
a korábbi videó felvételen jelenetek az előadásból és beszélgetés Németh Ilona tervezővel

egy fontos mondat: én békának szép vagyok...

Ebédszünetben két, sikeres, tegnapi bemutató dramaturgjával Khaled-Abdo Szaidával beszélgettünk.
Szaida ötödéves egyetemi hallgató, dramaturg szakos, dolgozik Párizsban egy Társulattal, akik felnőtt és gyerek darabokat egyaránt játszanak, pályázaton nyert egy francia ösztöndíjat, itthon két színházban is dolgozik az egri Harlekinben és Szombathelyen a Meseboltban. Nagyon szereti a bábos darabokat, mert a bábbal mindent ki lehet fejezni, és sajátos dramaturgiája van, szeret az egész munkafolyamatban részt venni, a rendező valódi alkotótársaként. Sok egyéb mellett beszélt erről.. a videóból  majd kiderül a többi.


Khaled-Abdo Szaida
http://youtu.be/CQK0xAqdWv0
Ezután a veszprémi Kabóca GOMBOLÓ c. kisgyerekeknek szóló előadása következett. Karel Van Ransbeeck rendezte, ő Belgiumban él és alkot, már vendégeskedett a Kabócában a Ha Dede c. csecsemőszínházi előadást rendezte. Ezt most 3-5 éveseknek és szüleiknek szánják. Rendkívül fegyelmezett, minden momentumában megtervezett, mégis könnyed, elegáns előadás. engem megragadott és elragadott. Hülyén hangzik, de olyan nyugati volt. A három színészt megnyerte magának a rendező, kiválóan teljesítenek: Baranyai Anita, Lovászi Edina, Mákszem Lenke.
a Kabóca Bábszínház készített riportot a rendezővel.

PINOKKIÓ. A Ziránó Színház munkáját egy Gyermekszínházi Fesztiválon láttam először a Marczibányi téren, - amikor még volt ott két évente fesztivál - nagy kár hogy már nincs - /Hang a jövőből: azóta meghirdették hogy a következő VII. GYERMEK- és IFJÚSÁGI SZÍNHÁZI SZEMLE – 2013 -t 2013. november 18-24. között ismét megrendezik Hurrá! NEVEZNI LEHET: 2013. JÚNIUS 25.,/
Az első találkozásnál a Ziránó a Három kismalacot játszotta apró marionettekkel, és nagyon jól szórakoztunk az előadáson. Nagy ígéret volt akkor a Ziránó. A következő évben a kaposvári Biennálén a Babszem Jankót mutatták be, már rendezővel és tervezővel - /Veres András és Boráros Szilárd / és egy remek,  izgalmas, ötletekkel teli játékot láttunk.

A mostani bemutatkozásuk Pinokkió már egy sokszínű, tudatosan felépített, szórakoztató, elgondolkodtató játék. Kovács Géza igazgatói és rendezői istápolásával és most is Boráros Szilárd
remek, láthatóan elragadó ihlettől vezérelt játékterével alakult az előadás. Boráros már megint teremtett egy központi valamit, ami ház - ajtó - doboz - vándorút, mindig ami kell. Kerekei vannak, szép és ő csinálta a saját asztalos szerszámaival és kezével /a Madarak voltunkban már említettem hasonlót - persze egészen másmilyent/ Különlegesek a fél bábok, Varga Péter színészi eszközkészlete sokat gazdagodott az elmúlt pár évben. Majd érdemes lesz egy hosszabb elemzést írni az előadásról.  Nekem vannak dramaturgiai problémáim, de nagyon tetszett, viszont aztán Rumi Lászlóval beszélgettem a nézőtéri lépcsőn ülve, s Ő nagyon sok olyan részletre is felhívta a figyelmemet a darabbal kapcsolatban, ami csak egy igazi bábos szakembernek tűnik fel, és fontos, majd a fesztivál után  a többit.

Rumi véleménye: http://youtu.be/CcTOty85aC8
Varga Péter

Pfeifer ZSófia

És ezután még következett a PETTSON ÉS FINDUSZ . A bemutató óta még jobb lett, feszesebb pillanatnyi kihagyást nem enged a ritmusa, kiválóak a színészek.  Bereczky Csilla remek alapanyagot kapott a vizsgarendezéséhez, és ki is hozta belőle, amit csak lehetett. 
Ellinger Edina, Fidusz és Ács Norbert Pettson szerepében
riport Csillával és a Muklákkal
http://youtu.be/a-VMfSJ6rf4

hát nehéz, de jó nap volt, jó előadásokkal, sőt kiválóakkal.

MAZSOLA:
Közben még ezt írtam, kaptam a facebookon egy üzenetet a Gyermekkultúra csoport moderától Trencsényi László egyetemi tanártól, / annak idején egy egyetemre jártunk/, aki feltette egyik tanítványa lelkes beszámolóját a kecskeméti szabadtéri események egyik előadásáról
itt van: 
Élménybeszámoló Kecskemétről:
Sikeresen eljutottam a Bábszínházak Találkozója program keretein belül megrendezett Bodri c. szabadtéri előadásra. A hangulatot talán a képek valamelyest tükrözik, ám azt az igazi vásári élményt sajnos nem adják vissza, amit mi nézők átéltünk. A levegőben kürtöskalács, lángos, és egyéb kemencés finomságok illata terjengett és a színészek remek játékának köszönhetően egy kis időre kiszakadtunk a rohanó hétköznapok forgatagából és elhittük, hogy egy igazi falusi vásári előadásba cseppentünk. A Bodri c. darab egyes elemei szinte már a cirkuszi akrobaták világát idézte, ezáltal még látványosabb műsort nyújtott a gyerekek, a felnőttek és a képen látható Bogyó kutyus számára.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése